Foto
„Bogatym nie jest ten, kto posiada,
lecz ten, kto daje”

Jan Paweł II

Jesteś tutaj:

01.09.2017 r ROCZEK Domów dla Dzieci

Data: 25.09.2017 r., godz. 12.00    655
Wychowankowie, pracownicy, przedstawiciele władz samorządowych 13 września świętowali rocznicę otwarcia Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w nowej siedzibie.

Odkąd dzieci przeprowadziły się z Dębinek do Wyszkowa mogą cieszyć się z przebywania w dobrze wyposażonym domu, który ma dać im jak najwięcej ciepła i bezpieczeństwa. Samorząd powiatowy sfinansował inwestycję z własnego budżetu, choć liczy, że dawną siedzibę w Dębinkach uda mu się sprzedać, by zrekompensować sobie wydatki.
– Kiedy rok temu spakowani wyprowadzaliśmy się z Dębinek byliśmy pełni niepokoju, zastanawialiśmy się jak nas w Wyszkowie przyjmą, jak będzie po zmianie szkoły, kolegów – podkreśliła podczas spotkania dyrektor Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej Alicja Zapolska. – My, wychowawcy też byliśmy pełni obaw, jak to będzie, kiedy będziemy wspólnie z dziećmi gotować, sprzątać. Trudny to był dla nas okres. Dziś jesteśmy wdzięczni, że możemy być tutaj, w domach, które są ciepłe i przyjazne. Wokół nas są fajni ludzie, dzieci mają dostęp do kina, domu kultury, basenu i in. Mają kolegów blisko siebie.
Jak zaznaczyła, starsza młodzież nie traci też czasu na dojazdy do szkoły średniej.
– Teraz mogą na przerwie przybiec do domu. Jesteśmy wdzięczni za podjęte decyzje i wybudowanie domów. To kapitał, który będzie procentował przez kolejne lata – podkreśliła.
Dziś najmłodszym wychowankiem placówki jest czteromiesięczny Marcel, który wraz z innymi dziećmi i młodzieżą uczestniczył w uroczystości.
– Tworzymy tu dwie wielodzietne rodziny – zaznaczyła Alicja Zapolska.
– Patrząc na wasze zadowolenie, widać, że to była trafna inwestycja – podkreślił starosta Bogdan Pągowski.
W prezencie przywiózł świerk, który ma rosnąć przy domach, a co roku będzie służył za bożonarodzeniową choinkę.
– Cieszę się, że dzieci są szczęśliwe w tym domu, mogą tu w dobrej atmosferze przebywać i uczyć się życia – zaznaczyła przewodnicząca komisji zdrowia Rady Powiatu Katarzyna Wysocka.
W trakcie uroczystości goście skosztowali tortu i ciast upieczonych przez wychowanków.
– Dzieci mają możliwość uczyć się samodzielności, prowadzenia gospodarstwa domowego. Dzieci gotują to, co lubią, poznają smaki. Nas też dużo uczą, przede wszystkim cierpliwości – są w różnym wieku, najczęściej to okres buntu i przekory, ale jest nam tutaj dobrze – zaznaczyła Alicja Zapolska.
Placówka to dwa domy przy ul. Dworcowej, dobrze wyposażone i dostosowane do potrzeb 28 wychowanków. W każdym domu pracuje i mieszka wspólnie z dziećmi 6 wychowawców.
J.P.źródło: Wyszkowiak